Przewodnik po Odtwarzaniu Francuskiej Atmosfery w Stylu Shabby Chic i Prowansalskim

Shabby chic i styl prowansalski są szeroko stosowane przez tych, którzy kochają atmosferę południa Francji, aby odtworzyć eleganckie i sielankowe otoczenie. Miękkie i delikatne kolory, kwiatowe zapachy przywodzące na myśl pola lawendy oraz drewniane dodatki o żywym wyglądzie to jedne z głównych elementów reprezentujących te style. Jeśli kochasz przyrodę, ukwiecone pola i wiejską atmosferę, ten przewodnik pomoże Ci odkryć i wybrać, który z dwóch wymienionych powyżej stylów bardziej pasuje do wyposażenia Twojego domu.
Shabby Chic: Elegancja z efektem antycznym

Nazwa shabby chic dosłownie oznacza „ niechlujnie elegancki ”. W rzeczywistości ten styl charakteryzuje się dbałością o najdrobniejsze szczegóły, pomimo widocznego efektu zaniedbania, jaki dają obserwatorowi postarzane drewniane elementy.
Narodziła się w Wielkiej Brytanii i czerpie inspirację ze starożytnych wiejskich willi, które były wyposażone w imponujące żyrandole, miękkie aksamitne zasłony i okazałe sofy, aby następnie ewoluować i stać się wyjątkowym i oryginalnym projektem, docenianym również w innych krajach europejskich, zwłaszcza we Francji. Termin "shabby chic ” pojawia się po raz pierwszy w brytyjskim czasopiśmie projektowym w 1980 roku. Z kolei we Włoszech o tym stylu zaczęto mówić dopiero pod koniec lat 80., kiedy zaczęła się upowszechniać moda na odnawianie starych mebli w celu nadania im nowego, świeższego wyglądu. Kluczowe zasady stylu Shabby Chic

Niezbędnymi elementami , które należy wziąć pod uwagę, aby odtworzyć dom w tym stylu, są: użycie białego koloru, materiały umeblowania i wybór bardziej naturalnych tkanin na pościel w domu. Jednym z najczęściej używanych kolorów w meblach w stylu shabby chic jest nieprzezroczysta biel, często " zrujnowana ” lub "brudna”, aby uzyskać efekt postarzania i zamieszkania na meblach. Jeśli chodzi o materiały, preferowane jest drewno w jaśniejszych odcieniach i z efektem antycznym.
Naturalność drewna
  dzięki swoim szczególnym żyłkom niesie ze sobą historię, która dzięki temu stylowi zyskała nowe życie. Wreszcie przy wyborze obrusów, pościeli i zasłon preferowane są surowe i naturalne tkaniny, takie jak len i bawełna, w ich jaśniejszych odcieniach, takich jak biel i beż.

Viadurini zaleca: zawsze należy dodać  osobisty akcent, aby wzbogacić pokoje w domu wspomnieniami i przedmiotami, które opowiadają Twoją historię.  

Styl prowansalski: wyrafinowany i kwiatowy

Styl prowansalski narodził się we francuskiej Prowansji, gdzie znajdują się pachnące lawendą pola, turkusowe jeziora i szmaragdowe rzeki. Te krajobrazy przyczyniają się do powstania tego stylu i definiują jego główne elementy, które przywołują romantyczną, elegancką atmosferę z nutą vintage. 
Meble 
prowansalskie to idealna równowaga między stylem shabby chic a rustykalnym, charakteryzującym się klasycznymi meblami, takimi jak konsole i drewniane stoły, dające efekt zamieszkania.
Niezbędnymi elementami 
wystroju prowansalskiego : dobór odpowiednich materiałów do wyposażenia, zastosowanie jasnych kolorów oraz obecność niezbędne akcesoria wyposażenia prowansalskiego domu.
Najczęściej używanymi materiałami w tym stylu są kute żelazo  na ramie łóżka, doskonałe drewno na wyposażenie części dziennej, ceramika na lampy i żeliwo na elegancką wannę wolnostojącą.
Paleta kolorów w stylu prowansalskim przypomina delikatne i pastelowe kolory, takie jak  lawenda i wszystkie odcienie fioletu i bzu.
Wreszcie, jeśli chodzi o niezbędne meble w domu urządzonym w tym stylu, Viadurini oferuje funkcjonalne kredensy z drewna pochodzącego z recyklingu
 odzyskane ze starych barów i nieużywanych budynków, idealne do nadania salonowi prowansalskiego i żywego charakteru. W części sypialnej drewno pozostaje głównym bohaterem wraz z kutym żelazem ze stolikami nocnymi, komodami i kredensami wykonanymi z trawy, aby poprawić starzenie się drewna i jego słojów.


Viadurini radzi: aby przywołać atmosferę regionu Prowansji, ważne jest, aby wstawić wazony ze świeżymi kwiatami lub pachnącymi roślinami lawendy, które przywołują na myśl  kwieciste dekoracje mebli. Aby uzyskać wyrafinowany efekt końcowy, wzbogać swój stół  ręcznie malowaną francuską porcelaną . 
Email Newsletter
Newsletter